apohllo.pl
więcej niż strona domowa...
 

Dokument wizji projektu

Dokument wizji dla projektu <nazwa projektu>

Autor: ...

Data: ...

1. Wprowadzenie

Dokument dotyczy projektu realizowanego w ramach zajęć z Interfejsu Graficznego. Niniejszy dokument służy przedstawieniu przeznaczenia tworzonego systemu, jego głównych cech i przyjętych założeń.

2. Cel

Należy opisać, jaki problem zostanie rozwiązany dzięki projektowi, po co właśnie taki temat podejmujemy.

Na przykład:

Celem projektu jest stworzenie nowego serwisu społecznościowego “RetroCar”, umożliwiającego zawieranie znajomości i wymianę informacji osobom z Polski, zainteresowanym starymi samochodami.

3. Rynek

Należy odnieść się do dostępnych rozwiązań realizujących podobny cel. Powinno być jasne, w jakim zakresie tworzony system się od nich odróżnia.

Na przykład:

Serwis “RetroCar”, w odróżnieniu od istniejących serwisów poświęconych wybranym markom samochodów (np. http://www.syrena.nekla.pl/), umożliwi zrzeszanie wielbicieli dowolnych marek samochodów. Jednocześnie będzie pozwalał, w miarę możliwości technicznych, na import danych z innych serwisów, na przykład poprzez mechanizm RSS.

4. Użytkownicy

Należy opisać, do jakich użytkowników będzie skierowany serwis—określić zarówno ich potrzeby jak i stopień zaawansowania w obsłudze systemów informatycznych.

Na przykład:

Serwis “RetroCar” jest kierowany do użytkowników, którzy chcą pochwalić się swoim samochodem, zasięgnąć porady innych użytkowników oraz zawierać znajomości. Użytkownicy potrafią posługiwać się systemami typu forum dyskusyjne, galeria zdjęć czy blog.

5. Opis produktu

Należy wymienić (można w punktach) główne funkcjonalności oferowane przez tworzony system. Należy zaznaczyć, które z nich wyróżniają się na rynku dostępnych rozwiązań.

Na przykład:
  • zakładanie profilu użytkownika z możliwością wgrania avatara, określenia zakresu widoczności poszczególnych danych osobowych
  • zakładanie profili posiadanych samochodów—większość serwisów motoryzacyjnych umożliwia podanie tylko jednego pojazdu
  • galeria zdjęć
  • tagowanie zdjęć i wyszukiwanie po tagach—serwisy motoryzacyjne oparte o prosty silnik forum na ogół nie mają takich możliwości
  • opcja importu zdjęć z wybranych serwisów foto, na przykład flickr
  • prowadzenie dziennika internetowego lub import wiadomości użytkownika przez rss z innego serwisu
  • łatwo przeszukiwalna baza wiedzy na temat rozwiązywania różnych problemów związanych z samochodami, edytowana przez użytkowników—w wielu serwisach porady giną pośród wielu wątków na forum i użytkownicy zadają wciąż te same pytania
  • uczestniczenie w dyskusjach na forum, możliwość personalizacji stopki
  • możliwość wysyłania prywatnych wiadomości innym użytkownikom
  • możliwość dokumentowania zlotów motoryzacyjnych – wgrywanie opisów, zdjęć, oznaczanie uczestnictwa – dostępne serwisy nie umożliwiają łatwego organizowania tego typu informacji
  • możliwość tworzenia grup użytkowników, na przykład zainteresowanych daną marką samochodów, odnawianiem starych pojazdów czy wyścigami
  • organizowanie konkursów z głosowaniem na samochód miesiąca
  • branżowa książka adresowa warsztatów mechanicznych, lakierników, wulkanizatorów, ... z łatwym wyszukiwaniem, dopisywaniem komentarzy, lokalizacją na mapie i integracją z dostępnymi w sieci źródłami takich danych—w wielu serwisach organizacja tego typu danych pozostawia wiele do życzenia, trudno odnaleźć poszukiwanych fachowców

6. Zakres i ograniczenia

Należy przedstawić zakres projektu obowiązujący przy pierwszej wersji systemu (na zaliczenie). Jeśli przewidujemy istotne ograniczenia, również powinny się tu znaleźć.

Na przykład:

W pierwszej wersji systemu możliwa będzie edycja profilu użytkownika, dyskusje na forum, tworzenie galerii i edycja branżowej książki adresowej. System będzie wprowadzał ograniczenia na ilość wgrywanych multimediów.

rails | Opublikowano 02:29 13-10-2010. Ostatnia modyfikacja 02:31 13-10-2010 |
comments powered by Disqus