apohllo.pl
więcej niż strona domowa...
 

Debugowanie callbacków

Inny problem jaki może się pojawić, gdy próbujemy zmusić do współpracy Javę i Rubiego przy pomocy JRuby i BSF, tym razem “po stronie” Rubiego, dotyczy komunikatów diagnostycznych, które pojawiają się gdy coś pójdzie źle.

Wyobraźmy sobie następują scenariusz: w Javie wywołujemy kod Rubiego, który z kolei wywołuje pewne metody Javy – klasyczny przypadek callbacków. Wydawać by się mogło, że jeśli nastąpi jakiś błąd w javowym callbacku, to interpreter Rubiego zakomunikuje to w zrozumiały sposób. Nic bardziej mylnego. W moim przypadku pojawił się komunikat:

can't convert nil into String (TypeError)
<script>:127:in `process'
<script>:127:in `process'
...

Ponieważ metoda, która była wywoływana z poziomu Rubiego przyjmowała jako argument Stringa, myślałem, że przekazywany parametr jest nil’em. Kiedy jednak przeanalizowałem krótki kod Rubiego na wszystkie możliwe sposoby, doszedłem do wniosku, że błąd musi tkwić gdzie indziej. Dopiero kiedy odpaliłem debuggera Javy, okazało się, że błąd wcale nie występował po stronie Rubiego, tylko właśnie po stronie Javy – sam callback miał zaledwie kilka linijek. Błąd tkwił w wyrażeniu regularnym, co dodatkowo utrudniało jego wykrycie.

Zatem – jeśli wykorzystujecie podobny scenariusz do tego przedstawionego powyżej, otoczcie metody callbackowe klauzulą try{ ... }catch(Excpetion ex), gdyż Ruby może zakomunikować wyjątek rzucony po stronie Javy w sposób bardzo mało zrozumiały.

java | ruby | jruby | Opublikowano 17:58 08-04-2007. Ostatnia modyfikacja 17:58 08-04-2007 |
comments powered by Disqus