apohllo.pl
więcej niż strona domowa...
 

Ruby intro

19. maja 2007 roku na 4. spotkaniu KRUG przedstawiłem krótką (ok 50 min.) prezentację wprowadzająca w język Ruby.

Niestety kiedy przygotowywałem prezentację nie miałem czasu na napisanie komentarzy do poszczególnych slajdów, przez co jej wartość dydaktyczna jest niewielka. Kiedy po trzech miesiącach postanowiłem dopisać “te kilka komentarzy” nie spodziewałem się, że zajmie mi to aż pół roku! Jednak dzięki temu, że poświęciłem na to zadanie znacznie więcej czasu, powstało coś (w moim odczuciu) bardziej wartościowego – mój osobisty przewodnik po języku.

Zanim jednak zaczniesz go czytać, warto abyś uświadomił (uświadomiła) sobie założenia, które przyjąłem przy jego pisaniu:
  • Jest on przeznaczony dla osób, które znają podstawy programowania. W przewodniku nie znajdują się np. informacje jaka jest różnic pomiędzy zmiennymi i stałymi. Koncentruje się na tym, jak w Ruby deklaruje się i używa tych podstawowych elementów języka.
  • Jest on przeznaczony dla osób, które mają pojęcie o programowaniu zorientowanym obiektowo. Nie tłumaczę czym są obiekty, klasy, typy, dziedziczenie, etc. Co nie znaczy jednak, że zagadnienia obiektowości nie są omówione szczegółowo.
  • Jest to materiał bardziej prezentacyjny niż instruktażowy. Przedstawione są cechy języka, które wyróżniają go na tle innych. Myślę, że po jego przeczytaniu można posiąść wiedzę na temat możliwości jakie oferuje język, ale na pewno nie wystarczy to do jego biegłego opanowania.

Jeśli ciągle wahasz się, czy zacząć przygodę z Ruby – zachęcam do przeczytania moich zwierzeń na temat drogi, która doprowadziła mnie do niego. Jeśli jednak nie masz już wątpliwości, możesz od razu przystąpić do dzieła. Jeśli natomiast chcesz zapoznać się jedynie z wybranym aspektem lub aspektami języka, to lista rozdziałów dostępna jest poniżej:

  1. Wstęp
  2. Do dzieła!
  3. Typy danych
  4. Struktury języka
  5. Obiektowość
  6. Zagadnienia zaawansowane
  7. Metaprogramowanie
  8. Co dalej?

List ta dostępna jest również w menu po prawej stronie.

Podziękowania

W tym miejscu chciałbym podziękować osobom, które przeglądały pierwotną wersje tego przewodnika. W szczególności Agnieszce Figiel, za listę błędów i niedociągnięć, które znalazła, a także Adamowi Byrtkowi, za wiele przydatnych sugestii.

ruby | Opublikowano 17:58 14-08-2007. Ostatnia modyfikacja 10:34 11-05-2010 |
comments powered by Disqus